Znáte horolezecký film The Wildnest Dream (2010)?

V roce 2010 měl premiéru film “The Wildnest Dream” (v překladu “Nejdivočejší sen”) dokumentujicí pokus britských horolezců Georga Malloryho a Andrewa Irvina o zdolání Mount Everestu v roce 1924.

Trailer filmu

Film popisuje společný sen horolezců – zdolat Mount Everest. Naposledy byli oba spatřeni na živu při pokusu o vrchol ve výšce okolo 8600 metrů. Horolezci se z pokusu zpět nevrátili a následně byli prohlášeni za nezvěstné. Po návratu britské expedice domů byl oběma vystrojen pohřeb a byli prohlášeni za národní hrdiny.

Smrt obou byla obestřena tajemstvím a mnoho horolezců se pokoušelo odpovědět na otázky: Vystoupili na Everest? Bylo možné vylézt Everest s tehdejší výstrojí? Co se jim stalo?

V roce 1999 se expedice “Mallory and Irvin Research Expedition” vedená Ericem Simonem pokoušela přímo na Everestu nalézt odpovědi na tyto otázky. Ve výšce zhruba 8100 metrů bylo členem expedice Conradem Ankerem nalezeno tělo Georga Malloryho. Tělo vykazovalo známky pádu a identifikaci prokázaly osobní věci nalezené u těla (vyšité jméno na límci košile a iniciály na kapesníku). Nalézt tělo Andrewa Irvina se prozatím nepodařilo.

V roce 2007 dokázali horolezci Leo Houlding a Conrad Anker, že s tehdejší výstrojí bylo možné vrchol zdolat. Během výstupu používali stejné oblečení a horolezecké pomůcky jako členové výpravy v roce 1924.

Plakát filmu

Filmové záběry z této výpravy byly použity v celovečerním dokumentu “The Wildest Dream”, který doporučuji všem milovníkům hor a horolezectví.

Odkazy:

Aktualizovaná verze článku z 6. 3. 2011, který byl zveřejněn na www.michalus.net

Michal Lollok
Profesionální horský průvodce UIMLA věnujicí se celoročnímu vedení programů v horách, lektorování odborných kurzů pro širokou veřejnost i profesionály.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.